Start arrow Spis felietonów arrow CZYM JEST PATRIOTYZM
CZYM JEST PATRIOTYZM
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 
Redaktor: Kazimierz Kaz Ostaszewicz   
04.05.2010.
Bez tytułu 1 .style1 { text-align: justify; }

CZYM JEST PATRIOTYZM

Nie co, ale właśnie czym. Definicji i rozbierania tego słowa na mikromądrości nie brakuje. Chcę dodać swoje mikro, ale właśnie czym jest dla mnie patriotyzm? Jest NIE WSTYDZENIEM się swego Narodu.

Niby proste, prawda? To dlaczego w mniemaniu wielu tak zwanych ważnych ludzi w Polsce słowo patriotyzm jest niebezpiecznym przejawem... nacjonalizmu. Kiedyś pisałem, że partia to ojczyzna, a nacja to naród, wiec gdzie jest ten diabeł w słowie nacjonalizm? Że należy kochać cały świat a dopiero potem własny kraj. Czy nie przypomina to... męża kochającego na lewo i prawo, a w domu ot tak, z obowiązku? Wulgaryzuje? Chyba bez porównania mniej niż ci dla których patriotyzm jest „niebezpiecznym zjawiskiem.” Od powrotu do Polski w czerwcu 2005 słyszałem ten zwrot wiele razy i nie tylko z ust towarzyszy z SLD.

A skoro o towarzyszach. Moje najszersze uznanie dla towarzysza Miedwiediewa, czyli prezydenta Rosji. Zapowiedział, że przyleci i przyleciał. Jest to tak o przysłowiowej rosyjskiej stali, że... gniotsa i nie łamiotsa. Że żart? Tylko w pewnym sensie, bo rosyjskim pilotom tak jak kiedyś radzieckim jakieś tam dymki czy wybuchy nie straszne.

Założę się, że ci "zwykli" Rosjanie tak mówili w tych dniach... Wybuch? To ma być wybuch? My możemy wam pokazać jaki potrafimy wybuch... Nie tylko, że nie będziecie mogli latać, ale nie będziecie mieli czym latać.

A na serio jako, że nie czas (chyba) humor? Proponuje uczyć się patriotyzmu od... Izraela i Żydów w ogóle. NIE ma lepszego przykładu do naśladowania, no chyba, że amerykański.

W Izraelu nikt nigdy złego słowa nie powiedział na nacjonalizm żydowski, przeciwnie przy każdej okazji Izrael przypomina reszcie świata, jak dumny jest ze swego istnienia i w jakiej pogardzie ma każdego kto odważy się nawet pojedyncze słowo krytyki powiedzieć. Pogardzie? Złe słowo na Żydów lub Izrael to PRAWNIE KARANY antysemityzm.

Że cierpienia? A przepraszam, czy antypolonizm jest karany? Czy Polska dała mało krwi, by mieć podobny szacunek świata jaki mają Żydzi? Każdego dnia od 1 września 1939 do 9 maja 1945 albo hitlerowcy albo stalinowcy mordowali Polaków. Czy to się skończyło po 1945 roku w Polsce? Ze strony niemieckiej tak, ale nie z radzieckiej.

Wiem, że napisano o tym tysiące stron. Dlaczego jednak nie napisano, że antypolonizm jest przestępstwem, przecież Polska też dała ponad 6 milionów ofiar by na taki zasłużyć.

A Rosja? Rosjanie, Ukraińcy... Stracili w sumie prawie 40 milionów ludzi. Rosjanie... W syberyjskiej tajdze, we wiosce Biała (dziś Biały Jar), Rosjanie dzieli się z nami kawałkiem suchej ryby twardej jak drewno, ale cudownie życiodajnej nawet, gdy w okruszku takim jak okruszek chleby też z rosyjskich rąk...

Czy nie czas, aby przestać dzielić ludzi na równych i równiejszych?

20/03/2010