Start arrow Spis felietonów arrow KRYM I KIJÓW OD ZAWSZE ROSYJSKIE!
KRYM I KIJÓW OD ZAWSZE ROSYJSKIE!
Oceny: / 1
KiepskiŚwietny 
Redaktor: Kazimierz Kaz Ostaszewicz   
08.06.2018.

          KRYM I KIJÓW OD ZAWSZE ROSYJSKIE!

                Nie lubię się powtarzać i nie rozumiem dlaczego ważniejsi i mądrzejsi niż ja nie znają historii Rosji i Krymu. Ukraina? Ten sztuczny twór powstały z polskich chłopów uciekających od pańszczyzny i rosyjskich chłopów uciekających od okrucieństwa rosyjskiej szlachty w piętnastym i szesnastym wieku, pierwszy raz w został nazwany w polskiej historii - Ukraina w 1520 roku. Oznaczał tereny...U KRAJU Polski, na południowo wschodnich terenach od Polski, U KRAJU = Ukraina.

                Ukraińska tożsamość narodowa to pojęcie przynajmniej względne. Mistrz świata,bokser Władimir Kliczko /Kłyczko/  nauczył się ukraińskiego niedawno, a w domu rosyjskiego /radzieckiego/ oficera ciągle mówi się po rosyjsku. Nie przeprowadzono statystyk, przynajmniej tych wiarygodnych, ale połowa Ukraińców mówi po rosyjsku. Oczywiście, że nie przekreśla to tak zwanej tożsamości narodowej /a może przekreśla?../.

                Jedynie gdy "idzie" o narodową dume w mordowaniu przeciwników, to ta nie ma sobie równej, a powiedzenie :  "Smert Lachom, Żidom i komunistom, chaj żiwe Narodna Ukraina "  tłumaczy wiele.../Lach to Polak/.

                Ale skoro o historii... W 882 książę Ruryk z plemienia Waregów przeniósł swoją siedzibę z Nowogrodu do Kijowa. W tym samym roku trzech braci : Kij, Szczeka i Morywa /Chorywa/ utworzyło w Kijowie stolicę Rusi Kijowskiej. Kijów rósł w potęgę w czasach panowania Włodzimierza Wielkiego /960-1015/, a za panowania Jarosława Mądrego /978-1054/ jako STOLICA ROSJI!/ obejmował ziemie od wybrzeża Bałtyku do morza Czarnego.

                Krym i okoliczne tereny stanowiły część Chanatu Tatarskiego, który nigdy nie był państwowością i był lennikiem Rusi Kijowskiej.

                Chanat miał swoje lepsze i gorsze czasy, ale zawsze był militarnie zależny od Kijowa i NIGDY nie był częścią Ukrainy chociażby dlatego że...Ukrainy NIE BYŁO!  Że musiały minąć wieki, a dokładnie ponad 400 lat, zanim pojęcie Ukraina pojawiło się w Polsce i Rosji.

                W 1920 nacjonalistyczny przywódca Ukraińców Ptlura, chciał zawrzeć z marszałkiem Piłsudzkim przymierze przeciwko wspólnemu wrogowi-Rosji Sowieckiej / po 1917 Ukraina weszła w skład tworu o nazwie Związek Radziecki / ale Piłsudzki, w Kijowie, mówił o Polsce od morza do morza, a po drodze...Ukraina i kulturalnie mówiąc gówno z przymierza wyszło, a Ukraina na złe / bo nie na dobre.../ została jedną z rdzieckich republik.     

                Do kogo wtedy należał Krym? Tak jak cała wschodnia i południowa część Związku Radzieckiego do...Związku Radzieckiego, czyli spadkobiercy Rusi Kijowskiej.

                Upadek Związku Radzieckiego zmienił jego wschodnie i południowe granice, co nie znaczy, że Krym przestał być etnicznie tatarsko-rosyjski.

                A dziś?                    

                Dziś relacje polsko-ukraińskie są jak nigdy złe. Pomimo, że Polska, by nie wyrazić się ordynarnie / co przychodzi mi z trudnością /...nieomal włazi Ukrainie w d.., Ukraina zamiast okazać chociaż ciut zrozumienia, nie mówię o wdzięczności, nawet nie pozwala polskim naukowcom w poszukiwaniu polskich grobów ofiar masowo zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów.       

                Jeżeli Rosja zdecyduje się wkroczyć do Kijowa, swojej pierwszej, prawdziwej stolicy to...NATO użyje typowego, radzieckiego powiedzonka : "W imię przyjażni i pokoju między narodami, wybaczymy naszym, rosyjskim przyjaciołom ich błędną politykę "...Że co?Frajerze...Chyba nie myślisz, że w obronie tak zwanej Ukrainy NATO i tak zwany Zachód rozpęta trzecią wojnę światową ? Chyba aż tak głupi nie jesteś?               

                A Krym? A co, nie przydaje się w mediach ?...

 

czerwiec 2018