Start arrow Spis felietonów arrow POLSKA... NAJBOGATSZY KRAJ ŚWIATA!
POLSKA... NAJBOGATSZY KRAJ ŚWIATA!
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 
Redaktor: Kazimierz Kaz Ostaszewicz   
30.10.2011.

POLSKA... NAJBOGATSZY KRAJ ŚWIATA! 

To, co poniżej przeczytasz nie wyszło z mojej głowy, aczkolwiek bezdenna głupota tego może być kojarzona przez mi nieżyczliwych ze mną....

Dekretem Ministerstwa Sportu, zaraz po olimpiadzie zimowej w Vancouver /2008? Nie pamiętam, łatwo sprawdzić/ KAŻDY, tak nie przewidziało ci się... KAŻDY polski olimpijczyk po ukończeniu 35 roku życia otrzymywał 2 i pół tysiąca złotych, co miesiąc do końca życia! Nie musi być medalistą. Wystarczy, że będzie w składzie na olimpiadę!

Przypominam, że do Pekinu /ostania olimpiada/ pojechało 200 polskich sportowców. Przywieźli ile medali? Dziesięć?... Teraz czekają, aż im stuknie 35 rocznica urodzin i do końca życia /mogą nawet z palcem w dupie/ otrzymywać dwa i pół tysiąca złotych co miesiąc.

Oczywiście, że aby zostać olimpijczykiem trzeba być najlepszym z najlepszych w danym kraju. Trzeba potu, łez, bólu, a często krwi by takim, czy taką być i wiemy to. Czy jednak to wystarczy by otrzymać dożywotnią rentę będąc... nie obrażając /bo w większości/ zdrowym byczkiem lub zdrową jałówką?... Kontuzje? NIE sportowcy też maja, ale nikt im za kontuzje - zwłaszcza do końca życia nie płaci.

W szpitalach, w domach gdzie nędza, cierpią, chorują i umierają dzieci. NIE MA pieniędzy by im pomóc!

Zestawisz to sobie internauto? Chyba nie trudno...

Nie powiem typowego:... Żaden kraj na świecie nie daje dożywotnej renty sportowcom... z prostego powodu, bo NIE znam wszystkich krajów na świecie w tym aspekcie.

Znam Stany Zjednoczone lepiej niż Polskę. W Polsce w sumie przed wyjazdem do Stanów mieszkałem tylko 23 lata /nie liczę 6 lat Syberii/ w Stanach 35 lat. Znam osobiście kilku olimpijskich sportowców amerykańskich /pływacy, ciężarowcy/ Większość dawno skończyła ze sportem i pracuje. Nikt z nich nie otrzymuje od państwa ani centa. Wielu z nich, aby zakwalifikować się na olimpiadę /zwłaszcza w sportach indywidualnych/ było studentami i PRACOWAŁO!

Nikt nie zaprzeczy, że Stany Zjednoczone należą do bogatych krajów i niezależnie od ich kryzysu czy szmizysu są dziś raczej bogatsze niż Polska, która dzięki /legendzie sukcesu... / „unika kryzysu”...

Czy był pomysł z dożywotnią rentą dla olimpijczyków? Wiemy, bo było to w TV/ ale migawką, prawdopodobnie by nie drażnić/. Dwa dni temu, w kanale Orange Sport Info w związku z olimpiadą w Londynie ponownie usłyszałem o dożywotniej rencie dla olimpijczyków, gdy ukończą 35 rok życia.

Teraz osobna sprawa: Normy kwalifikacyjne do udziału w olimpiadzie. Nazywają się... „Minimum kwalifikacyjne”. Pięknie. W dobie Internetu i komputerów dziecinnie łatwo jest sprawdzić ile dzieli danego /polskiego/ sportowca od medalu. Sorry, co tam medalu, bo od szóstego, punktowanego miejsca. Ile minut, sekund, centymetrów czy kilogramów. Dużo? To po jakiego wysyłać kilka setek sportowców, by co? By... na olimpiadzie trenowali na lepsze wyniki? Chcesz lepsze? Trenuj w domu!

Kiedyś mawiało się, że każdy żołnierz powinien nosić w plecaku buławę marszałkowską. Dlaczego? By śnić, że zostanie marszałkiem i by wybić to sobie z głowy... Każdy sportowiec śni o olimpijskim medalu i słusznie. Ale NIE na olimpiadzie ma poprawić się aż tak, aby swoje mierniutkie, dalekie od medalu wyniki dały mu medal. Że się zdarza?

Jeszcze się NIE Zdarzyło i się NIE zdarzy by ktoś, kto przed olimpiadą ma powiedzmy dwudziesty wynik na świecie, na olimpiadzie był najlepszy.

Ale... Polskę stać by być najbogatszym krajem świata...

 

07/31/2011

       

PS

Powyższa troska o sportowców jest potwierdzeniem słów Donalda Tuska /i jego rządu PO/: „Żeby nam się żyło lepiej”. Jak komu, jak komu...