Start arrow Spis felietonów arrow IRLANDZKI TUSK... (polski premier...)
IRLANDZKI TUSK... (polski premier...)
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 
Redaktor: Kazimierz Kaz Ostaszewicz   
10.12.2010.

 

IRLANDZKI TUSK... (polski premier...)

No i co, głupio panu, panie Tusk? Przyznaj się pan. Prawdziwy facet, a do tego sportowiec kopiący piłkę ma odwagę się przyznać, że co? Że nie tak dawno obiecywał pan dupkom nad Wisłą... Irlandię nad Wisła...

Nie brakowało dupków, którzy uwierzyli. No i kto okazał się największym dupkiem? No, kto…

Dziś „irlandzki cud” zrodzony z kieszeni amerykańskich milionerów, którzy postanowili przenieść swoje interesy z Hondurasu i Tajlandii do –Irlandii, bo o krok od Europy i nie trzeba pracowników uczyć angielskiego, dziś ten „cud” potrzebuje 85 MILIARDÓW euro, aby... Irlandia nie zbankrutowała. Jak się to panu podoba, panie Tusk?

Lat temu kilka mówiłem, tłumaczyłem o tym cudzie w kraju, gdzie jedynym źródłem napędu gospodarki była... emigracja do USA, jedyną rozrywką picie w pubie (i okazyjne bicie żon), a ambicją… niekończące się rozmowy o walce o wyzwolenie spod Jej Królewskiej Mości Elżbietki. Może nie jedynym pożywieniem, ale podstawowym były kartofle z kapusta, a poza tym, to smród (kapusta...) i ubóstwo.

Ale, kto by słuchał przemądrzałego pisarczyka z Arizony, prawda?

Tak oto „Irlandzki cud”, chwała Bogu, że nie nad Wisłą, lecz nad Liffey i kanałem Royal, okazał się wydmuszką lub jak kto woli balonikiem.

Że zrobił balona z niejednego frajera? Dziś wiemy to.

Panie Tusk, ktoś z pańskiego otoczenia, choć ciut znający się na gospodarce powinien wiedzieć, że kraj nie mający ani rolnictwa, ani przemysłu, nawet, gdy dostanie zastrzyk dużej kasy, to tak jak balon napełniony ciepłem powietrza kiedyś spadnie na ziemię...

Jak mawiają bracia Rosjanie - dawnym dawnom tak na ziemię, a boleśnie spadła Hiszpania, gdy skończyło się złoto zrabowane Południowej Ameryce. Przedtem wygnała Żydów, [1492], którzy od setek lat mądrze prowadzili interesy hiszpańskich królów i nawet bez złota zza oceanu potrafili zdrowo trzymać hiszpańską gospodarkę. Wygnanych Żydów gościnnie przyjęła Holandia, wówczas bardzo zależna od hiszpańskiej korony i krwawego księcia Alby i z mini kraiku rozkwitła w światową potęgę (dziś piąty kraj świata).

To tak, w tak zwanym rysie historii...

A zna pan, panie Tusk staropolskie powiedzonko: Obiecanki cacanki, a głupiemu... jakiś tam „cud” stoi? Zna? Jeszcze lepiej to zna jakieś ćwierć miliona Polaków, dziś albo uciekających, jak nie powiem co, z tonącego okrętu Irlandii lub żyjących na darmowej zupce, na razie taka jest...

Ale, 85 Miliardów euro (oj odczuje to Polska, odczuje i daj pan sobie i nam spokój, że nie odczuje) na jakiś czas przedłuży darmowe zupki w Irlandii.

Jak to dobrze, że cuda zdarzają się jedynie w religii, oczywiście, gdy ktoś w takie wierzy...

30/11/2010

 

P.S.

Z ostatniej chwili: Unia Europejska zgodziła się ratować Irlandię sumą 113 MILIARDÓW euro.